Położenie geograficzne oraz wysokość naszych najwyższych gór nie pozostaje bez wpływu na warunki klimatyczne w nich panujące. Przez większą część roku w wyższych partiach Tatr utrzymuje się pokrywa śnieżna, dlatego okres, w którym turystyka jest najbezpieczniejsza jest dość krótki. W najwyższych partiach gór śniegi zanikają zupełnie dopiero w drugiej połowie lipca, a w październiku często spada pierwszy śnieg, który topnieje dopiero w przyszłym roku. Dlatego najdogodniejszym okresem do uprawiania turystyki wysokogórskiej jest okres między połową lipca a połową października. Mimo to nawet w tych miesiącach zdarzają się niewielkie opady śniegu, które mogą nas zaskoczyć nawet w sierpniu.
Poza wymienionym sezonem w Tatrach panują niekorzystne warunki dla turystyki pieszej i często występuje zagrożenie lawinowe. Nie oznacza to, że między listopadem a czerwcem należy w ogóle unikać gór. Jeżeli nie ma zagrożenia lawinowego lub jest ono niewielkie, niektóre niżej położone szlaki mogą być całkiem bezpieczne. Wyżej położone trasy wymagać będą jednak sporego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, bez których wyprawa może skończyć się nieszczęściem.
Pogoda w naszych szerokościach geograficznych często bywa kapryśna. Latem zdarza się, że całe tygodnie są zimne i deszczowe. Szczególnie dotkliwie odczuwa się to w Tatrach, gdzie częstość występowania zachmurzenia i opadów jest wyższa, niż w niżej położonych obszarach. Mimo to i tutaj zdarzają się dłuższe okresy pięknej, nawet bezchmurnej pogody, gdy góry prezentują całe swoje piękno.
Latem w wyższych partiach gór temperatura jest zdecydowanie niższa od panującej w dolinach. Jeżeli na dole panuje temperatura 250C, na wysokości 2000-2500 m n.p.m. może być około 150C. Wszelkie zmiany pogody w górach zachodzą gwałtowniej, niż na nizinach. Nagłe załamanie pogody spowodowane przejściem burzy nawet latem może oznaczać spadek temperatury do okolicy 00C. Jeżeli prognoza pogody zapowiada po południu burze, można być prawie pewnym ich wystąpienia, choćby rano niebo było zupełnie bezchmurne. Mimo to nie jest do końca prawdą, że pogoda w górach może się zmienić nagle, bez żadnej przyczyny. Jeżeli prognoza jest pomyślna, nie trzeba bać się każdego obłoczka, który zapewne nie rozwinie się w chmurę burzową.
Planując wyprawę w Tatry trzeba mieć na uwadze panujące warunki pogodowe. Jeżeli długoterminowa prognoza jest niekorzystna, lepiej zrezygnować z wyjazdu w góry. Chodzenie po górach w pelerynach przy ciągłych opadach i ograniczonej do kilku lub kilkudziesięciu metrów widoczności nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.
Wychodząc w góry zawsze trzeba zabrać odpowiednią ilość odzieży. Jeżeli na dole wystarcza nam koszulka z krótkim rękawem, u góry dodatkowy polar i nieprzewiewna kurtka mogą się okazać nieodzowne.
Najkorzystniejszym okresem dla górskich wycieczek jest wczesna jesień. Pogoda jest wtedy zazwyczaj stabilniejsza niż latem, choć dni są już krótsze. W chłodniejsze dni trzeba jednak uważać na możliwość wystąpienia oblodzeń skał. Oblodzona skała w eksponowanym terenie stanowi śmiertelne zagrożenie.
Raport dotyczący aktualnych warunków na szlakach można znaleźć na stronach Tatrzańskiego Parku Narodowego.